Read İnsanın Taşrası by Elias Canetti Free Online


Ebook İnsanın Taşrası by Elias Canetti read! Book Title: İnsanın Taşrası
The author of the book: Elias Canetti
Edition: Sel Yayıncılık
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.72 MB
Loaded: 2065 times
Reader ratings: 7.1

Read full description of the books:Elias Canetti “Notlar”ıyla dünya edebiyatında kendine özgü bir yazın türü yaratmıştır. Yazar, İnsanın Taşrası adını verdiği ve 1942-1972 yılları arasındaki notlarını içeren kitabında, yaşadığı dünyada herkesten ve her şeyden önce kendi kendisiyle en maskesiz tarzda hesaplaşmayı etik bir ilkeye dönüştürür.
Canetti’nin aslında bütün yazdıkları gibi, “Notlar”ı da, giderek daha çok körleşen bir dünyada bilinçli yaşamaya çalışan insanoğlunun bakışlarını yitirmemesi için verilmiş en soylu savaşımlardan birini belgeliyor. Ne de olsa “içinde yaşadığımız dünyanın durumunu göremeyenin o dünya üzerine yazacak hemen hiçbir şeyi yoktur…”
“Bu notların güçlüğü, kişisel olmalarından kaynaklanıyor. İnsan, özellikle kişisel olandan uzaklaşmak istiyor; sanki daha sonra artık değişemeyeceğinden korkarcasına, kişisel olanı kâğıda dökmekten korkuyor. Gerçekte ise insan bir kez yazdıktan sonra rahat bıraktığı takdirde, her şey pek çok yoldan değişime uğramayı sürdürüyor. Ruhun yollarını gösteren şey, yeniden okumak.”


Download İnsanın Taşrası PDF İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası ERUB İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası DOC İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası TXT İnsanın Taşrası PDFAuthor Elias Canetti wrote an interesting book called İnsanın Taşrası. This book published Sel Yayıncılık, and for what-would buy the book İnsanın Taşrası, you need to pay $12.27 for a copy. However, on our website, you can download the book in PDF or ePUB İnsanın Taşrası file and read it completely free of charge. Here you can find other books by the author Elias Canetti, which you will enjoy the book as İnsanın Taşrası. Join us and you will have a good opportunity to get a free ePUB İnsanın Taşrası, and other interesting books.Read information about the author

Ebook İnsanın Taşrası read Online! Awarded the 1981 Nobel Prize in Literature "for writings marked by a broad outlook, a wealth of ideas and artistic power."

He studied in Vienna. Before World War II he moved with his wife Veza to England and stayed there for long time. Since late 1960s he lived in London and Zurich. In late 1980s he started to live in Zurich permanently. He died in 1994 in Zurich.

Author of Auto-da-Fé, Party in the Blitz, Crowds and Power, and The Voices of Marrakesh: A Record of a Visit


Download İnsanın Taşrası PDF İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası ERUB İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası DOC İnsanın Taşrası PDF
Download İnsanın Taşrası TXT İnsanın Taşrası PDFReviews of the İnsanın Taşrası


AUSTIN

An interesting book, Hard to tear down

HEIDI

Masterpiece! Masterpiece! Masterpiece! Just an incredibly scary, deep and interesting book, penetration to shivers!

HARVEY

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

GEORGIA

Strongly recommend
Add a comment
Download EBOOK İnsanın Taşrası by Elias Canetti Online free

PDF: nsann-taras.pdf İnsanın Taşrası PDF
ERUB: nsann-taras.epub İnsanın Taşrası ERUB
DOC: nsann-taras.doc İnsanın Taşrası DOC
TXT: nsann-taras.txt İnsanın Taşrası TXT